اقتصاد

قیمت بنزین ۵ هزار تومان شود و مابه‌التفاوت آن در قالب یارانه پرداخت شود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ مسعود خوانساری در نشست بررسی یارانه‌ها در همایش بررسی حکمرانی با بیان اینکه طرح افزایش قیمت حامل های انرژی و تخصیص سهمیه سوخت به فرد به جای وسایل نقلیه در اتاق بازرگانی بررسی شده بود، گفت: در حال حاضر دهک دهم ۲۳ برابر دهک اول از یارانه بنزین سود می برد اما اگر قرار باشد سهمیه سوخت به خودروها به جای فرد داده شود، غیرعادلانه خواهد بود. ما هم در اتاق بازرگانی به دولت اعلام کردیم تا از اجرای این کار جلوگیری شود.

مسعود خوانساری

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع،  معادن و کشاورزی تهران با بیان اینکه به جز سال ۹۵ که رشد اقتصادی مثبت شد، رشد اقتصادی کشور در دهه ۹۰ منفی بوده ادامه داد: سؤال این است که با اجرای روش فعلی یارانه ها قرار  است به چه هدفی دست یابیم.

وی با بیان اینکه به شدت برای اشتغالزایی نیازمند سرمایه گذاری هستیم، افزود:دو راه سرمایه گذاری داخلی و خارجی در همه کشورها وجود دارد اما در ایران سرمایه گذار خارجی وارد کشور نمی شود. در بخش سرمایه گذاری داخلی هم بانک ها توان لازم برای حمایت از بخش خصوصی را ندارند، بنابراین در حال حاضر تنها راهی که برای سرمایه گذاری باقی می ماند از محل صرفه جویی در مصرف سوخت است که درآمد آن را برای سرمایه گذاری در بخش صنعت و ایجاد اشتغال هزینه کنیم.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران یادآور شد: سال گذشته رئیس موسسه رده بندی جهانی فریزر به ایران آمد و از وی درباره سرمایه گذاری خارجی در ایران پرسیدیم، رئیس موسسه فریزر گفت چرا شما به دنبال جذب سرمایه خارجی هستید، چرا جلوی خروج فزاینده سرمایه از کشور را نمی گیرید؟ این باید اولویت اول شما باشد. همچنین رئیس این موسسه با بیان اینکه ایرانی های خارج از کشور سرمایه دارترین مهاجران خارجی هستند، به ما اعلام کرد که به دنبال جذب سرمایه آنها به عنوان اولویت دوم خود باشید. اولویت سوم را هم برای سرمایه گذاری خارجی قرار دهید. ما بررسی و مشاهده کردیم که اظهارات وی کاملا دقیق است.

وی افزود: پیش بینی می شود در ایران سالانه ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه بنزین پرداخت می شود، این در حالی است که هر خط متروی تهران با ۷ هزار میلیارد تومان ساخته خواهد شد، بنابراین با این رقم بالای یارانه بنزین می توانیم ظرف دو تا سه سال کل خطوط متروی تهران را تکمیل و اتوبوسرانی شهر را نوسازی کنیم.

رئیس اتاق تهران تصریح کرد: دو سال است که درباره FATF بحث می کنیم، آخر هم زیر بار آن می رویم، ولی به قیمت از دست دادن مزایای آن؛ در بخش آب هم سالهاست که تمام کارشناسان اعلام می کنند این روش استفاده از آب در مصارف کشاورزی و صنعت و خانگی ایجاد مشکل خواهد کرد اما هیچ تصمیم عملیاتی گرفته نمی شود.

متن کامل لایحه بودجه سال ۱۴۰۲
بیشتر

به گفته این فعال بخش خصوصی، هفته ای نیست که ۱۰ تا ۵۰ شرکت بزرگ کشور تعطیل نشوند، روزی نیست که صدها کارگر بیکار نشوند،  سال گذشته از ۱۵۰۰ شرکت پیمانکاری نفتی ۸۰۰ شرکت تعطیل شده اند.

وی ادامه داد: در ایران روزانه ۹۰ میلیون لیتر بنزین سوزانده می شود، نیمی از خانوارهای ما خودرو یا موتورسیکلت دارند و بنزین بی رویه مصرف می شود، در حالی که در اروپا روزانه یک کیلومتر پیاده روی به طور میانگین از سوی هر فرد برای رسیدن به ایستگاه حمل و نقل عمومی انجام می شود اما در ایران این اتفاق رخ نمی دهد و علاوه بر اینکه مردم رغبتی به استفاده از حمل و نقل عمومی ندارند و خواهان استفاده از حمل و نقل شخصی هستند شاهد اضافه وزن و بیماری های مرتبط با نبود تحرک هستیم.

خوانساری یادآور شد: من با طرح ایجاد سهمیه بندی بنزین برای هر فرد و سپس فروش آن در صورت مصرف نکردن در یک بازار متشکل مخالفم، پیشنهاد مشخص ما در اتاق بازرگانی در خصوص مصرف سوخت این است که بنزین با نرخ ۵ هزار تومان به فروش برسد و ما به التفاوت ۴ هزار تومان در قالب یارانه نقدی پرداخت شود.

نایب رئیس پارلمان بخش خصوصی تصریح کرد: با این روش مصرف سوخت و حامل های انرژی کاهش یافته و بخشی از تولیدات مازاد بنزین و گازوئیل را نیز می توانیم به همه کشورهای همسایه که خواهان هستند، صادر کنیم.

به گفته وی، در این روش ۵ دهک بالای جامعه متضرر شده و ۵ دهک پایین جامعه منتفع می شوند، این عادلانه ترین روشی است که می شود در بخش مصرف سوخت انجام داد، ضمن اینکه دولت باید متعهد شود اگر قیمت نفت کاهش یابد، رقم یارانه نقدی را کاهش و اگر قیمت جهانی نفت افزایش یافت، رقم یارانه نقدی حامل های انرژی را افزایش دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا