فناوری

NEON، انسان مصنوعی سامسونگ

در سال 2019 شرکت سامسونگ در طی تیزر کوتاهی درباره‌ی هوش مصنوعی منتشر کرد که نئون (NEON) نام داشت. آن موقع از نئون به‌عنوان «انسان مصنوعی» جدید سامسونگ یاد شد. به گفته‌ی این شرکت، نئون قادر است دقیقا همانند انسان‌ها صحبت کند و در مواقع لازم، با طرف مقابل هم‌دردی کند.

یکی از افشاگران صنعت موبایل با نام کاربری Tron، در توییتر ادعا کرد شرکت سامسونگ موفق شده فرایند توسعه‌ی دستیار دیجیتال هوشمند جدیدش را به ‌اتمام برسند و تصمیم دارد آن را به‌صورت انحصاری در گلکسی اس 21 اولترا (Samsung Galaxy S21 Ultra) بکار بگیرد.

این کاربر در توییت خود می‌نویسد: NEON همانند یک دوست اما از نوع هوش مصنوعی است. نئون، چهره دارد و می‌توانید نامی برای آن انتخاب کنید. این دستیار هوشمند به‌صورت خودکار تماس نمی‌گیرد و شرایط آب‌و‌هوا را اعلام نمی‌کند. این غول کره‌ایی برای انجام این کارها بیکسبی (Bixby) را دارد که دستیاری هوشمند می‌باشد. تمامی این قابلیت‌ها را در جیب خود یعنی در سامسونگ گلکسی اس 21 اولترا 5G دریافت می‌کنید.

آن‌طور که Tron بیان کرده است، نئون با هدف جایگزینی بیکسبی طراحی نشده است؛ بدین معنا که رده‌بالاترین گوشی خانواده‌ی گلکسی اس 21 قرار است در کنار نئون، دارای گوگل اسیستنت و بیکسبی هم باشد.

نئون بیشتر از اینکه دستیار دیجیتال باشد، دوست دیجیتالی شما محسوب می‌شود. شرکت سامسونگ برای واقع‌گرایانه کردن نئون نام‌هایی مانند فرنک و ناتاشا را برای آن انتخاب کرده است تا کاربران به‌ جای گفتن عبارت‌هایی نظیر «هی نئون»، انسان هوش مصنوعی سامسونگ را با نام واقعی صدا کنند.

مدیرعامل شرکت استار لبز (Star Labs) بیان کرده است: نئون همانند گونه‌ی جدیدی از زندگی می‌باشد. میلیون‌ها گونه در سیاره‌ی ما وجود دارد و ما امیدواریم که تعداد آن‌ها را بیشتر کنیم. نئون‌های شرکت کره‌ایی سامسونگ قرار است دوست و همکار و همراه ما باشند و به ‌شکل پیوسته یاد بگیرند، تکامل پیدا کنند و از تعاملاتی که با ما برقرار می‌کنند، خاطره بسازند. ما همواره در داستان‌های علمی-تخیلی و فیلم‌های سینمایی،‌ رؤیای داشتن چنین مخلوقات دیجیتالی را داشته‌ایم. نئون‌ها با دنیای ما ادغام می‌شوند و به‌عنوان پلی میان ما و آینده‌ی بهتر عمل خواهند کرد؛ دنیایی که در آن،‌ انسان‌ها، انسان هستند و ماشین‌ها نیز انسان محسوب می‌شوند.

آن طور که منتشر شده، نئون از پلتفرم اختصاصی سامسونگ با نام CORE R3 قدرت می‌گیرد. R3 در عبارت Core R3 مخفف Reality (واقعیت) و Realtime (بلادرنگ) و Responsive (پاسخگو) می‌باشد. این شرکت موفق شده با تکیه بر دانش متخصصان خود، نئون را به ‌گونه‌ای آموزش دهد که همانند انسان واقعی رفتار کند. پلتفرم CORE R3 قادر است به سرویس‌های حوزه‌ی خاص و ارزش افزوده نیز متصل شود. SPECTRA که فعلا در مرحله‌ی توسعه است، در نقش مکمل CORE R3 ظاهر می‌شود و ویژگی‌های متنوعی نظیر هوش و یادگیری و احساسات و حافظه به‌ ارمغان می‌آورد تا در آخر، نئون‌ها بسیار واقع‌گرایانه باشند.

هوش مصنوعی دوربین گلکسی S21 برای بهبود تصاویر پرتره
بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا