کسب و کار

شکست انسان توسط هوش مصنوعی مبتنی بر شبکه عصبی علی بابا

بر اساس ادعای علی‌بابا، هوش مصنوعی این کمپانی که مبتنی بر شبکه‌های عصبی توسعه یافته می باشد، موفق شده است طی مسابقه‌ا‌ی که در دانشگاه استنفورد برگزار می‌شد، امتیازی بالاتر از هوش انسانی به ثبت برساند. همان‌طور که اشاره کردیم، این مسابقه متعلق به دانشگاه استنفورد است و با نام Stanford Question Answering Dataset یا به‌اختصار، SQuAD خوانده می‌شود.

امتیاز ثبت‌شده توسط هوش مصنوعی علی‌بابا در این مسابقه 82.44 و بیشتر از امتیاز ثبت‌شده توسط عامل انسانی است که در آخرین رکوردگیری، امتیاز 82.34 را ثبت کرده.

در مسابقه‌ SQuAD بیش از 100 هزار سؤال و جواب در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد. منبع این سؤالات 500 مقاله‌ای می‌باشد که در ویکی‌پدیا وجود دارند. در این رقابت، شرکت‌کنندگان باید مدلی مبتنی بر یادگیری ماشین توسعه دهند تا از این راه بتوانند به سؤالات مطرح‌شده جواب دهند. مدل‌های توسعه‌یافته توسط SQuAD بعد از بررسی و ارزیابی قرار، برای انجام آزمایش نهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کمپانی و دانشگاه‌های متعددی در این طرح شرکت کرده‌اند که از جمله‌ی آن‌ها می توان به تنسنت، گوگل، آی‌بی‌اِم، مایکروسافت و سامسونگ اشاره کرد. این مؤسسات و دانشگاه‌ها به‌صورت متناوب با بهبود مدل مبتنی بر یادگیری ماشین خود دوباره در این رقابت شرکت می‌کنند و نتایج خود را بهبود می‌دهند. البته SQuAD نام دو کمپانی مایکروسافت آسیا و علی‌بابا را به‌صورت مشترک به‌عنوان هوش‌های مصنوعی که توانسته‌اند بر هوش انسانی پپیروز شوند، ذکر کرده است؛ چراکه مایکروسافت آسیا در روز سوم ژانویه و علی بابا در روز پنجم ژانویه هوش مصنوعی خود را برای شرکت در رقابت آماده کردند.

علی‌بابا اعلام کرده که این سیستم توسعه‌یافته توسط این کمپانی به‌صورت سلسله مراتبی از پاراگراف‌ها شروع می‌کند و سپس به جمله و در ادامه به کلمات می‌رسد و در آخر مفهوم متن را درک می‌کند. علی‌بابا سرویس هوش مصنوعی پاسخگویی مبتنی بر این فناوری را در سرویس فروش خود برای پاسخگویی به افراد به کار گرفته است.

علی‌بابا معتقد است که می‌توان این سرویس را در حوزه‌های مختلف و متفاوت برای پاسخگویی به سؤالات مختلف کاربران مورد استفاده قرار داد.

شبیه‌سازی ‌کردن خط تولید کارخانه رگنسبورگ BMW
بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا