فناوری

ربات موفلین

همه ساله نمایشگاه CES میزبان انواع متفاوتی از ربات‌ها و گجت‌های می‌باشد که از هوش مصنوعی بهره گفته‌اند و برخی از آن‌ها ظاهری دوست‌داشتنی دارند. امسال نیز در نمایشگاه CES ربات موفلین (Moflin) رونمایی شد. موفلین رباتی است که شبیه به حیوانات خانگی می‌باشد و از فناوری هوش مصنوعی در آن استفاده شده است.

همچنین موفلین از توانایی‌های احساسی نیز برخوردار است و می‌تواند یاد بگیرد. این ربات در ابتدا ایده‌ای اولیه ایده‌پردازی بود که برای جمع‌آوری بودجه پویشی در کیک‌ استارتر ایجاد کرد. بررسی‌ها حاکی از آن است مردم برای این پروژه 600 هزار دلار کمک کرده‌اند تا موفلین از حالت مفهومی دربیاید و به مرحله‌ی تولید برسد.

شرکت تولیدکننده‌‌ی موفلین، احساسات این مخلوق در گذر زمان همچون حیوانی واقعی کامل می‌شود. به‌طور کلی، این ربات قادر است انواع احساسات نظیر هیجان‌زدگی و آرامش و حالت عادی را از خود بروز دهد و بسته به شرایط در بین این حالت‌ها جابه‌جا شود. علاوه بر آن، به‌نظر می‌رسد موفلین به‌حدی هوشمند است که می‌تواند افرادی که با او در تعامل هستند از یکدیگر تشخیص دهدند. سپس به هر فردی ازطریق برخی صداها و حرکت‌ها به‌طورمتفاوت واکنش نشان می‌دهد.

در واقع موفلین را می‌توانیم حیوانی خانگی برای عصر مدرن در نظر گرفت. در فرایند ساخت این ربات سعی شده است موفلین را تاحد ممکن واقع‌گرایانه نشان داده شود؛ به همین جهت، فرایند شارژ آن با کابل انجام نمی‌شود. به‌جای شارژ سیمی، موفلین به محفظه‌ای تخم‌‌مرغی‌شکل با فناوری شارژ بی‌سیم متکی است و هر زمان موفلین درون محفظه‌ی مذکور قرار گیرد، باتری‌اش شارژ می‌گردد. موفلین هنگام حضور در محفظه‌ی شارژ برخی حرکات و صداهای آرام از خود بروز می‌دهد تا فکر کنید همچون حیوانی خانگی خوابیده است.

موفلین میکروفون نیز دارد تا با آن بتواند صدایتان را بشنود و به شما عکس العمل نشان دهد. همچنین، با بلوتوث به اپلیکیشن موبایلی متصل می‌شود اما فعلا تنظیمات این اپلیکیشن موبایلی دقیقا مشخص نیست. موفلین پوشش ‌تعویض‌شدنی ‌خزدار (در دو نسخه با رنگ‌های قهوه‌ای یا نقره‌ای) دارد که  هر چند وقت‌ یک ‌بار باید آن را شست‌و‌شو داد. باتری‌های موجود در موفلین نیز ‌تعویض‌شدنی هستند.

NEON، انسان مصنوعی سامسونگ
بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا